محله های قدیمی تهران

تهران یکی از شلوغ ترین و پرپیچ و خم ترین شهرهای ایران است که حتی گاهی اوقات اهالی خود تهران در شناخت آن دچار مشکل می شوند. این شهر بزرگ با توجه به اینکه در مرکز کشور قرار گرفته است و پایتخت ایران محسوب می شود، سالانه دچار تغییر و تحول های بسیاری می شود به طوری که تهران امروز تفاوتی زمین تا آسمان با تهران قدیم پیدا کرده است.

بازی بچه ها با توپ سه لایه در کوچه ها و بساط لبو فروشی در کنار کوچه ها نوستالژی اغلب افراد دهه شصت و هفتاد است. با گذشت زمان و مدرن شدن زندگی شهری این خاطره ها نیز رنگ باختن و بافت کوچه ها دیگر مطابق گذشته ساده و بی ریا نماند. اما می توان ردی از این محله ها را هنوز در تهران پیدا کرد. در گذشته که تهران هنوز به گستردگی امروزه در نیامده بود محله های کمی در آن وجود داشت که امروزه در قسمتی از این شهر پهناور باقی مانده اند. این محله های قدیمی امروزه در حوالی بازار تهران و کاخ سلطنتی یا کاخ گلستان قرار گرفته اند. در واقع این دو مکان به عنوان مرکز و قلب تهران قدیم محسوب می شدند و محله ها حول این دو مکان وجود داشتند.

بیشتر بخوانید:  مزایای شستشوی فرش در قالی شویی چیست؟

ممکن است نام امارت های مانند شمس العماره، دارالفنون و سرای روشن را شنیده باشید. این امارت ها به همراه کوچه مروی و میدان توپ خانه که امروزه به نام میدان امام خمینی شناخته می شود، در محله ناصرخسرو تهران که امروز به نام خیابان 15 خرداد شناخته می شود، قرار گرفته اند که یکی از محله های قدیمی تهران است. این محله در زمان ناصرالدین شاه به نام ناصریه شناخته می شد که این نام به دلیل وجود ارگ سلطنتی در این محله بود.

برای گشت و گذار در گذشته و تجربه حس و حال تهران قدیم می توانید به کوچه و پس کوچه های بازار تهران سر بزنید. این بازار و محله های اطرافش مانند پامنار و درخونگاه، به خوبی می تواند شما را به تهران در قرن های گذشته ببرد.

بیشتر بخوانید:  بهترین پمپ های گراندفوس کدامند ؟

قدیمی ترین محله تهران

از قدیمی ترین محله های تهران می توان محله بازار، محله سنگلج، محله چاله میدان، محله عودلاجان و محله دولت را نام برد. این محلات هویت تهران قدیم را تشکیل می دهند و مثل هایی مانند بچه بازاری ویا بچه چاله میدان نشان دهنده جایگاه هر یک از این محلات می باشد.

محله بازار تهران یکی از قدیمی ترین محلات تهران است. این محله در قدیم قطب اقتصادی تهران بود. محله عودلاجان یکی دیگر از محلات قدیمی تهران است که محلات امامزاده یحیی، پامنار و ناصریه جزء آن محسوب می شوند. این محله در گذشته یکی از محلات اعیان نشین تهران بود و معمولا به دیوان سالاران و بازاریان تعلق داشت. این محله به دلیل دسترسی به آبی مناسب برای ساکنین محله منابع آبی مناسبی را فراهم می کرد. محله سنگلج که یکی از بزرگترین محلات تهران قدیم بود در غرب تهران قرار داشت و گذر دروازه قزوین نیز در این محله قرار داشت. محله چاله میدان یا چالی میدان از دیگر محله های قدیمی تهران بود که به واسطه تامین خاک مورد نیاز حصار تهران از این محله بخش هایی از آن چال شده بود و به همین دلیل به آنجا چاله میدان میگفتند.

بیشتر بخوانید:  حکم تجاوز به زن شوهردار چیست ؟

محله های قدیمی تهران برای عکاسی

وقتی نام عکاسی از پایتخت به میان می آیند همه تصور می کنند برج آزادی بهترین انتخاب برای نشان دادن پایتخت خواهد بود، اما شما می توانید با اضافه کردن کمی چاشنی لوستالژیک به عکس هایتان آن ها را به تصاویری ناب و پرطرفدار تبدیل کنید.

بازار تهران یکی از محله های قدیمی با بافتی نوستالژیک است که می تواند انتخاب خوبی برای عکاسی باشد. در این بازار می توانید عکس های رنگارنگ و جذابی را در راسته فرش فروش ها بگیرید که حس و حال گذشته را در عکس هایتان زنده می کند. از دیگر اماکن مناسب برای عکاسی در این منطقه مسجد جامع و کاخ گلستان است که منظره های بی نظیری را در تصویرهای شما به یادگار خواهند گذاشت.

مطلب پیشنهادی

کنسول بازی استوک

کنسول استوک وسیله ای است ، که برای اجرای بازی های ویدئویی کاربرد دارد. این …